مداوم پیشرفت کنید

برای این که به روند رو به رشد خود ادامه دهید،باید به صورت مستمر در حال یادگیری باشید.برای این که یاد گیری اتفاق بیفتد باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول : مطالعه

مهمترین ویژگی دانش آموزان موفق،مطالعه ی مداوم است. سعی کنید میزان مطالعه ی خود را در ایام هفته پخش کنید تا هر روز ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهید. ساعات مطالعه می‌تواند شامل مطالعه‌ی مباحث درسی یا مطالب مرتبط با آن باشد. می‌تواند حتی شامل مطالعه‌ی بخشی از کتاب‌های غیر درسی باشد. به این ترتیب، هر روز چیز جدیدی خواهید آموخت و چه خوب است برنامه‌ی مطالعاتی جهت‌دار باشد؛ یعنی از قبل بدانید در چه موضوعاتی نیاز به مطالعه دارید و بر اساس آن مطالعه کنید. در مورد منبع مطالعاتی با پشتیبان مشورت کنید. پیشنهاد می‌کنم به سایت کانون مراجعه کنید و از آن به عنوان یک منبع غنی و جهت‌دار برای مطالعه استفاده کنید.

مرحله دوم : فهمیدن

حال باید آن‌چه را مطالعه کرده‌اید تفسیر، طبقه‌بندی یا خلاصه‌نویسی کنید. درمجموع باید بتوانید مطالب را به روشی بیان کنید و آن‌ها را به خودتان یا دیگری تدریس کنید. سعی کنید آن‌چه را فهمیده‌اید به زبان خودتان بیان کنید و جزوه بنویسید. به این ترتیب آن‌چه مطالعه کرده‌اید تبدیل به دانش شما می‌شود.

مرحله  سوم: به‌کارگیری دانش

آن‌چه را می‌دانید به کار بگیرید. وقتی موضوعی را یاد گرفتید، می‌توانید آن را در عمل به کار ببرید. مثل کاربرد ضرب‌المثل‌ها در جای مناسب. ممکن است ضرب‌المثل‌های زیادی بلد باشید اما نتوانید در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنید؛ یعنی شما مفهوم آن‌ها را درک نکرده‌اید و فقط آن‌ها را حفظ هستید. با به‌کارگیری آموخته‌ها، می‌توانید در آن‌ها به تسلط کامل برسید. یاد بگیرید از آن‌چه خوانده‌اید استفاده کنید. برای تسلط بر مطالب درسی، بهترین کار، مسئله حل کردن است. وقتی توانستید مسائل تشریحی را حل کنید باید به سراغ تست زدن بروید. به این ترتیب آموخته‌های خود را به بهترین نحو به کار گرفته‌اید.

مرحله چهارم: آزمون و خطا

حالا زمان کشف روش‌هاست. در راستای هدفی که در ذهن دارید حرکت کنید. راه درست را پیدا کنید. آزمون بدهید و ارزیابی کنید. این مرحله، محل آزمایش دانشی است که باید به کار گرفته شود. آموخته‌هایی که در آزمون به خاطر نمی‌آورید باید به مرحله‌ی دوم برگردند. آن‌ها را مجدداً بیاموزید و بیش‌تر تمرین کنید تا تبدیل به دانش شما شوند. آن قدر در این گام تمرکز کنید تا تکنیک و روش مخصوص خودتان را کشف کنید. حتماً از راهنمایی‌های اولیا، پشتیبان و مطالب سایت کانون (خصوصاً کلکسیون روش‌ها) استفاده کنید.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search