مطالعه صبحگاهی

 

خیلی از دانش‌آموزان با گذشت 10 الی 12 سال از زندگی دانش‌آموزی‌شان هنوز نتوانستند، ساعت مطالعه ای که در آن بیشترین بازدهی را داشته باشند را پیدا کنند، از این رو سعی کردیم با مطالعه‌ای دقیق روند صعودی و موفقیت دانش‌آموزان ادوار گذشته و بررسی زندگی انسان‌هایی که تاریخ در برابر آن‌ها می‌ایستد و تشویق می‌کند، ساعاتی که انسان ها برای مطالعه می‌توانند بیشترین بازدهی را بدست‌ بیاورند را بررسی کنیم.

سحرخیز باش تا کامروا شوی، همه ما حداقل یکبار در زندگی‌مان این جمله را شنیده‌ایم و این نشان دهنده آن است که حتی در زمان‌های قدیم نیز رمز موفقیت افراد در سحرخیزی و انجام کارها در اول موقع بوده است.  اما در این مقاله ما به بررسی تاثیر مطالعه در اول صبح بر کیفیت آن خواهیم پرداخت و میبینیم که مطالعه در صبح چه اثرات مهمی را بر کیفیت مطالعه خواهد گذاشت. در ادامه ی مقاله به بررسی سه تاثیر مهم مطالعه ی اول صبح خواهیم پرداخت و آنها را بررسی و توضیح خواهیم داد .

صرفه جویی در زمان مطالعه

چیزی که نمیتوان آن را انکار کرد اهمیت زمانی هست که کنکوری ها در اختیار دارند و باید از این زمان موجود بیشترین و بهترین استفاده را ببرند. خب مشخص است هنگامی که شما درسی را مطالعه می‌کنید زمانی از روز خود را به آن اختصاص می‌دهید. با مطالعه در اول صبح می‌توانید زمان خوبی را صرفه جویی کرده زیرا ذهن شما پس از خواب شبانه و استراحتی که داشته است هیچ خستگی در خود ندارد و آماده ی پذیرش مطالب است. همچنین این آمادگی موجب خواهد شد تا مطالب را بسیار زود تر و در وقت کمتری از حالت معمولی آن مطلب را به پایان برسانید. پس اولین و شاید یکی از مهمترین اثرات مطالعه در اول صبح صرفه جویی در زمان مطالعه است .

 

صرفه جویی در زمان استراحت

اول صبح به دلیل استراحتی که در قبل از آن وجود داشته است به طور معمول انرژی بدن بالاتر است و با انرژی بالاتری می‌توانیم کارهای خود را انجام دهیم. مطالعه نیز همین گونه است و در صورتی که از اول صبح شروع به مطالعه کنیم به دلیل آنکه خستگی در بدن و ذهن وجود ندارد و انرژی فرد بالاتر است می‌تواند زمان بیشتری را به مطالعه بپردازد بدون آنکه احساس خستگی کرده و نیاز به استراحت داشته باشد. در واقع میتوان مدت زمان خیلی بیشتری را نسبت به زمان‌های دیگر در طول روز بدون استراحت مطالعه کرد و این یعنی، زمانی که برای استراحت نیاز داشته اید را حفظ کرده‌ و در جایی دیگر می‌توانید از آن استفاده کنید. بطور مثال اگر شما در صبح، ۵ ساعت زمان برای مطالعه داشته باشید تنها می‌توانید با دو استراحت ۱۰ دقیقه‌ای این ساعات را به مطالعه‌ی مفید بپردازید اما اگر این زمان در ظهر و یا شب بود حداقل ۵۰ دقیقه الی یک ساعت برای این مدت به استراحت نیاز داشتید که این زمان در طول یک روز تاثیر بزرگی بر مطالعه خواهد گذاشت. پس تا اینجا متوجه شده ایم که مطالعه در اول صبح علاوه بر اینکه در زمان مطالعه صرفه جویی می‌کند و شما می‌توانید زمان‌های بیشتری را برای خود آزاد کنید، در زمان‌های استراحت نیز صرفه جویی خواهد کرد و این زمان‌ها نیز به زمان مطالعه شما افزوده خواهد شد که اگر آنها را با یکدیگر جمع بزنید متوجه خواهید شد که زمان نسبتاً زیادی را در طول روز ذخیره کرده اید و اما آخرین تاثیری که مطالعه در صبح بر کیفیت مطالعه خواهد گذاشت را بررسی خواهیم کرد :

فراموشی کمتر

بار ها برای شما پیش آمده است که درسی را خوانده اید اما نتوانسته اید آن را در ذهن خود نگهداری کنید و از ذهن شما پاک شده است یا حتی درسی را که متوجه نشده اید را برای صبح زود کنار گذاشته‌اید که در صبح بخوانید، پس فهمیدیم که مطالعه در هنگام صبح مزایای زیادی دارد و اگر بتوانیم صبح زود مطالعه کنیم از نظر وقت و نیز میزان یادگیری نکات مثبتی را بدست خواهید آورد و بطور کلی اگر میخواهید راندمان مطالعه ی خود را بالا ببرید صبح زود مطالعه را آغاز کنید البته این کار به شرطی است که شب ها نیز زودتر خوابیده تا با مشکل کمبود خواب مواجه نشوید .

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search