حسین احمدی با آموزش مهارت های تست زنی پل موفقیت شما را می سازد

بسیاری از افراد با وجود تلاش و مطالعه ی زیاد، در کنکور قبول نمی شوند. این افراد مهارت و شیوه ی پاسخ دادن به سوال های چهارگزینه ای را نمی دانند‌‌‌‌ که با کمی تمرین به دست می آید. حسین احمدی در این مقاله  این مهارت ها را می آموزد.

بررسی اجمالی از سوال ها داشته باشید

سوال ها را به طور اجمالی بررسی کنید. راهنمایی ها را به دقت بخوانید و متوجه ی تعداد و نوع سوال ها باشید. این بررسی اجمالی کمک زیادی به شما و از احتمال بروز اشتباه در درک سوال ها جلوگیری می کند. همچنین گام اساسی برای شروع کار تست زنی است.

زمان را در نظر داشته باشید

زمان یکی از عواملی است که باید قبل از تست زدن و پاسخگویی به آزمون‌‌‌‌های تستی، مدنظر داشته باشید. سعی کنید مدت زمانی که برای پاسخگویی به هر سوال در نظر می گیرید با مدت زمانی که برای پاسخگویی آن سوال تعیین شده، هماهنگ باشد. خوب است برای ایجاد هماهنگی در منزل شرایطی شبیه به آزمون سراسری ایجاد کنید و ساعتی که زمان آن قابل تنظیم باشد، در نظر بگیرید و به تعدادی سوال با زمان مشخص پاسخ دهید.

سرعت عمل داشته باشید

برخی افراد در کارهایشان سرعت کمتری دارند. این افراد بنا به دلایلی میزانی از وقت خود را هدر می‌‌‌‌دهند. این زمان های از دست رفته در برخی کارها و فعالیت ها چندان مشهود نیستند ولی در کارهایی چون تست زنی و به ویژه سر جلسه کنکور اهمیت اساسی دارند. معمولا کسانی که تمرکز بیشتری دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخگویی حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بیشتری پیش می روند ولی برخی افراد‌‌‌‌ به د‌‌‌‌لیل کندی عمل، وقت را از دست می‌‌‌‌دهند. این افراد باید بیشتر تمرین کنند و سرعت عمل خود‌‌‌‌ را افزایش دهند. برای این کار بهتر است علت کندی عمل خود را ‌‌‌‌تشخیص دهند و اقدام به رفع آن کنند. برای افزایش سرعت عمل حسین احمدی توصیه ای برای شما دارد؛ می توانید زمانی را برای انجام کارهای خود و به ویژه تست زدن اختصاص دهید، سپس سعی کنید در این فاصله تعدادی تست بزنید. رفته رفته سعی کنید تعداد تست هایی را که در این فاصله ی زمانی می زنید‌‌‌‌، افزایش دهید.

دقت کنید

بیشتر اشتباه هایی که در هنگام تست زدن پیش می آید، مربوط به فعل های سوال ها است. سوال هایی که آخرشان با کلمه هایی چون «می شود و  نمی شود»، «است و نیست و... »، تمام می شود؛ ممکن است داوطلب را دچار خطا کند. عدم دقت در هنگام تست زدن موجب می شود فرد گزینه ی اشتباه را انتخاب کند. نکته ی دیگر اینکه در آزمون های چهار گزینه ای، معمولا چهار گزینه شباهت زیادی به هم دارد و ممکن است داوطلب با خواندن اولین گزینه، آن را صحیح بداند و از خواندن سه گزینه ی دیگر خودداری کند. توجه داشته باشید که چهار گزینه را حتما بخوانید و با مقایسه، گزینه ی صحیح را انتخاب کنید. پاسخ هایی را که میبینید غلط است، کنار بگذارید، به این طریق تعداد پاسخ ها را محدود کنید تا احتمال پیدا کردن پاسخ صحیح را بیشتر کنید. سوال های آسان را زود‌‌‌‌تر جواب دهید. اگر احساس می کنید سوالی پیچیده است، وقت خودتان را زیاد روی آن سوال تلف نکنید. کنار آن علامت بگذارید تا بعد‌‌‌‌ا به آن پاسخ دهید.

همه ی سوال ها را جواب ندهید

سوال هایی که تصادفی پاسخ داده می شوند، شانس موفقیت فرد را کمتر می کند؛ چون هر پاسخ منفی نمره ای منفی دارد؛ بنابراین تا جایی که امکان دارد از پاسخ های تصادفی پرهیز کنید. در نهایت پاسخ ها را مرور کنید اما سعی در عوض کردن پاسخ نداشته باشید. سوال هایی که احساس می کنید اشتباه پاسخ داده اید، یک بار دیگر بررسی کنید. به عقب برگردید و دوباره با دقت بیشتری مطالب مربوط به آن را بخوانید تا اشکال برطرف شود.

تمرین تست زنی را به موقع شروع کنید

تست زنی باید در سه مقطع انجام شود؛ مقطع اول که همزمان با شروع مطالعه مباحث درسی است، یعنی اینکه مبحثی که خوانده می شود، باید تست های همان مبحث را زد، مقطع دوم زمانی که مباحث و کل کتاب تمام می شود و باید تست همه ی مباحث را زد و مقطع سوم در حقیقت بعد از عید نوروز و زمانی است که همه ی درس ها تمام شده و فرد باید تست سال های قبل را بزند. این تست های مختلط و تست کنکور سال های قبل باعث می شود شخص عادت کند در یک زمان تست دروس مختلف را بزند و به راحتی بتواند در یک زمان تست ریاضی، شیمی، فیزیک، ادبیات و... را بزند و در این میان آنچه در ذهن دارد، گم نکند.

با انواع سوال های تستی آشنا شوید

 

علاوه بر مطالعه ی دقیق آنچه در کنکور اهمیت دارد، آشنایی با نوع سوال های تستی است. مسلما کسی که با شیوه ی پاسخ به سوال های تستی آشنا باشد، در آزمون بهتر عمل می کند تا افرادی که هیچگونه آشنایی ندارند طبق نظر حسین احمدی این امر با تمرین، آسان می شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search