کنکور و اعتیاد به استفاده از تلفن همراه

اعتیاد به موبایل و کنکور

اعتیاد به فضای مجازی

اعتیاد به اینستاگرام و تلگرام

چگونه از اینستاگرام و تلگرام مفید و بهینه استفاده کنیم؟

یک فرد کنکوری چگونه باید از موبایل و فضای مجازی استفاده کند؟

طبیعتاً اعتیاد به هر چیزی میتواند زندگی وآرامش هر فرد و خانواده را تحت تاثیر قرار داده و مضر باشد. اعتیاد مسیر زندگی شما را عوض می‌کند .در این بخش سعی کردیم با ارائه اطلاعات بدست آورده در مورد اعتیاد به موبایل وصقحات مجازی بتوانیم تاثیرات مختلف آن را در زندگی فردی شما دانش آموزان کنکوری بررسی کنیم.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، سیستم عامل تلفن‌های همراه به صورت روزانه در حال پیشرفت هستند به صورتی که اگر تلفن های همراه 10 سال گذشته را امروز در دست بگیریم یا نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم یا خیلی سخت می‌توانیم از امکانات امروزی بهره ببریم، با توجه به عدم فرهنگ سازی نوین در بحث استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی در کشور، ایجاد چارچوبی استاندارد برای گروه های سنی مختلف از اوجب واجبات در بحث مدیریت فضای مجازی کشور است؛ امروزه بهره برداری از تلفن همراه و فضاهای مجازی را به 2 صورت کلی تقسیم میکنند، این بهره برداری می تواند در مسیر آموزش، رفاه و استفاده سالم فرد قرار بگیرد یا می تواند مسیری مخالف آن را پیش گیرد، که این مسیر می‌تواند بسیار برای فرد و جامعه مخرب یاشد.انتخاب بین این دو مسیر به خود فرد و فرهنگ شخص استفاده کننده برمی‌گردد، به صورت کلی یا می تواند مسیر مثبت را انتخاب کند یا منفی.

میتوان از موبایل استفاده های مثبت زیادی کرد. به عنوان مثال میتوان از جزوه ها و مقالات مشاوره ای استفاده کرد یا حتی فیلم های آموزشی را نگاه کرد و به اطلاعات خودمان اضافه کنیم یا حتی اگر جزوه ی خودمان ناقص است با عکس گرفتن از جزوات دوستان بعداً جزوه خودمان را تکمیل کنیم و موارد مفید بسیاری دیگر که وجود دارند .

اما متاسفانه دیده میشود بسیاری از داوطلبان در سال کنکور به جای استفاده های مفید از گوشی همراه خود به استفاده های دیگر آن ها معتاد خواهند شد و بیشتر وقت خود را در آنجا خواهند گذاشت مانند انواع بازی هایی که برای موبایل ها وجود دارد و حداقل هر فرد یک بازی را در موبایل خود دارد تا در زمانی که حوصله اش سر رفته است از آنها استفاده کند. البته نمیگوییم این استفاده ها بیهوده است و به هیچ دردی نمیخورد.

اما برای یک دانش آموز کنکوری در این مقطع زمانی استفاده بیش از حد از موبایل کاری بیهوده است و بهتر است که از این موارد جلوگیری شود و بیشتر تمرکز خود را بر روی درس خود گذارد و به مطالعه بپردازد . موارد بعدی که در موبایل بسیار ممکن است فرد را به خود معتاد کند نرم افزار های فضای مجازی مانند تلگرام ، اینستاگرام و … میباشد که این تیپ برنامه ها مانند بازی ها نیستند که فرد بتواند آنها را پاک کرده و استفاده نکند . این برنامه ها میتوانند مفید باشند به شرطی که درست استفاده شوند . به طور مثال یک دانش آموز کنکوری از کلیپ های آموزشی در اینستاگرام میتواند استفاده ای آموزشی کند و یا با نرم افزارهای پیام رسان میتواند با دیگر دوستان خود در ارتباط باشد اما این نرم افزار ها نیز باید به صورت کنترل شده استفاده بشوند و این گونه نباشد که وارد شدن با خودتان باشد و بیرون آمدن به زور . اول از همه سعی کنید تمامی کسانی که وقت زیادی از شما خواهند گرفت و موجب لطمه زدن به درس شما میشوند را از این نرم افزار ها قطع یا به اصطلاح مسدود کنید تا نتوانند مزاحم شما شوند. در مرحله بعدی بهتر است که گروه ها و کانال های اضافی را پاک کرده تا توجه خود را به آن سمت متمرکز نکنید . اگر کانالی ۵۰ پست دیده نشده دارد به آن معنی است که آن بدرد شما نمیخورده که آن را چک نکرده اید پس بهتر است که حذف شود . چت های خود با دوستان را محدود کنید و در حد سوالات درسی و کوتاه از این نرم افزار ها استفاده کنید و وقت خود را بیهوده در این فضاها هدر ندهید . یکی از معایب تلفن های همراه این است که شما همیشه آن را در دسترس دارید و حتی بعضی افراد موبایل خود را به تخت خواب خود میبرند که علاوه بر معایب و ضرر هایی که بر سلامتی فرد خصوصا ذهن فرد میگذارد باعث بدخوابی و یا بیخوابی فرد نیز خواهد شد .

 

این عدم وجود نظم در خواب و بیخوابی ها عملکرد شما را در روز آینده نیز مختل خواهد کرد و تمرکز کافی را از شما خواهد گرفت پس حتی موبایل در شب هنگام و موقع خواب نیز بر روی عملکرد روز آینده تاثیر خود را خواهد گذاشت . چک کردن تلفن همراه نیز از مضرات اعتیاد به موبایل است . ممکن است به بهانه چک کردن گوشی همراه در هر ۵ دقیقه بار ها و بار ها گوشی خود را چک کنید و شاید در نظر خودتان وقتی از شما نخواهد گرفت اما اگر در زمانی که بیدار هستید تمامی این زمان ها را کنار هم بگذارید خواهید دید که چه زمان زیادی را صرف چک کردن گوشی همراه کردید و این زمان زیاد میتوانست برای خواندن یک درس کافی باشد . برای آنکه این عادت را کاهش دهید بهتر است که برای خود قرارداد بگذارید که هر ۳۰ دقیقه به میزان ۳ دقیقه فرصت چک کردن گوشی را دارید و از زمانی که شروع میشود آلارم را تنظیم کرده تا سر موقع خودش به صدا در آید و شما را آگاه کند .سپس به صورت پلکانی فاصله میان چک کردن ها را زیاد و زیاد تر کنید تا به فرصت زیادی برای مطالعه دست یابید . چیزی که در تغییر عادت و ساعت کار با گوشی مهم است این است که باید کم کم و به تدریج این کار انجام شود نه یک دفعه و ضربتی !

شما باید به مرور زمان عادت چک کردن بیش از حد گوشی موبایل را کنار بگذارید و اینکاری نیست که یک شبه انجام شود . از آنجایی که از قدیم گفته اند ترک عادت موجب مرض است اینکار نیز همینگونه است . برای ترک کردن این عادت باید صبور بوده و به تدریج نسبت به ترک موبایل اقدام کنید و در راه خود ثابت قدم باشید . مطمئن باشید بعد از کنکور آن قدری وقت دارید که از استفاده از موبایل خسته شوید پس یک سال صبر کنید و سختی بکشید تا با خیالی آسوده بعد از آن از این وسایل استفاده کنید .

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search