گامی به سوی موفقیت با حسین احمدی

حافظه‌ی شما 

درون مغز شماست حافظه بخشي از مغز است؛ پس هر چيزي که به تقويت مغز کمک کند به تقويت حافظه نيز کمک میکند. تمرين های فيزيکي، بازي هاي فکري و پازل مثل حل جدول و سودوکو نمونه هایی هستند که تاثيرشان بر حافظه ثابت شده است. تغذيه ی سالم، دوري از استرس و کنترل عصبانيت نه تنها باعث ميشوند مغز شما راحت تر روي موضوعي تمرکز کند بلکه براي سلامت جسمانيتان نيز مفيد هستند. علاوه بر این ها، خواب کافي و رژیمی غذایی حاوی ويتامين، امگا۳ و سبزيجات، بسیار مهم است.

راه‌های تقويت حافظه

تمرکز 

روي کاري که انجام ميدهيد، تمرکز کنید و همزمان با آن کار ديگري را شروع نکنيد. اين موضوع به اين دليل مهم است که مغز براي ثبت صحيح و کامل اطلاعات به زمان نياز دارد. اگر اطلاعات به درستي در مغز يا حافظه ثبت نشوند نميتوانيد آنها را کامل به ياد آورید. اين موارد حواس پنجگانه هستند که زندگي بدون آن ها بسيار دشوار است، ولي هرچه حواستان بیشتر هنگام به خاطر سپردن چيزي درگير شود آن را بهتر به خاطر میسپارید. اگر ميخواهيد نام کسي را که براي اولين بار ملاقاتش ميکنيد به خاطر بسپاريد به چشمان او نگاه کنيد )حس بينايي(، نامش را زير لب تکرار کنيد )حس شنوايي( سپس با او دست دهيد )حس لامسه(. هر چه بيشتر از حواس پنجگانه استفاده کنيد حافظه تان راحتتر کار خود را انجام میدهد.

تکرار 

قطعا يکي از روش هايي که با آن آشنا هستيد تکرار کردن است. بسياري از افراد براي به خاطر سپردن چيزي مدام آن را تکرار ميکنند. اين کار باعث ميشود اطلاعات براي مدت طولاني تري در حافظه ی شما باقي بماند. 

بخش بخش کردن 

عددی ده رقمي را تصور کنيد، براي مثال، کد ملي يا شماره موبايل! به جاي اينکه آن را به شکل عدد به عدد يا يک عدد واحد به خاطر بسپاريد، آن را به سه عدد بخش کنيد؛ به عنوان مثال، ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ را اينگونه بخش کنید: 789 – 456 - 123 به اين ترتيب ذهن راحت تر آن را به خاطر می سپارد. اين موضوع در مورد جمله ها نيز صدق ميکند؛ هنگامي که ميخواهيد جمله اي را به خاطر بسپاريد آن را به بخش ها و جملاتي کوچکتر تقسیم و هر بخش را جداگانه حفظ کنيد.

سازماندهي

مغز به سازماندهي اطلاعات علاقه ی زيادي دارد براي همين کتاب ها فصل بندي ميشوند. سازماندهي اطلاعاتي که ميخواهيد آنها را به خاطر بسپاريد، کمک زيادي به حافظه ی شما میکند. هرچه به مغز اطالعات دقیق تری دهيد، مغز نيز آنها را دقيق تر به خاطر شما می آورد

. تکنيک‌هاي تقويت حافظه 

روش هاي زيادي براي تقويت حافظه ابداع شده اند، ولي تمامشان در يک چيز مشترک هستند. آنها کمک ميکنند اطلاعات پيچيده را از راه تصويرسازي، مخفف سازي، منظوم سازي )شعر( و آهنگ بهتر به خاطر بسپاريد. 

از روشي که براي شما راحت ‌تر است استفاده کنيد 

هر فرد شيوه هاي منحصر به فرد در به خاطر سپردن اطلاعات دارد و اينطور نيست که يک شيوه در تمام شرايط مناسب باشد. سعي کنيد از روشي که مناسب شخص شماست استفاده کنيد حتي اگر اين روش براي ساير افراد سخت باشد و خوب جواب ندهد. شما خودتان بهتر از شرايط و توانايي هاي خود آگاهي داريد؛ به طور مثال، بعضي افراد با نوشتن روي کاغذ مطالب جديد را بهتر ياد مي گيرند و بعضي با ضبط کردن صدايشان و گوش دادن به آن اين کار را انجام ميدهند. 

ارتباط برقرار کردن بین اطلاعات 

هنگامي که چيز جديدي ياد ميگيريم، فراموش مي کنيم بين اطلاعات جديد و قديمي رابطه برقرار کنيم. تحقيقات نشان ميدهند وقتي بين اطلاعات جديد و قديمي ارتباط برقرار مي کنيم حافظه آنها را با قدرت بيشتري ذخيره میکند و هر دو موضوع بهتر و دقيق تر در ذهن شما باقي میماند؛ بنابراین، اطلاعات جديد را مانند حلقه هاي زنجير به اطلاعات و تجربيات قديمي تر متصل کنيد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search