8 استراژی برای یادگیری بهتر

انسان‌های معمولی حدود ۱۰% از قدرت مغز خود استفاده می‌کنند و تفاوت بین افراد معمولی با نابغه ها نیز در همین است میزان استفاده است. افراد تیزهوش درصد بیشتری از فکر خود را درگیر مسائل می‌کنند و به همین دلیل است که نسبت به افراد عادی یادگیری بالاتری دارند .اما با رعایت و یادگیری چند استراتژی ساده هر فردی می‌تواند یادگیری خود را سریع‌تر و بهتر از گذشته کند که یادگیری بهتر در مقابل باعث افزایش کارایی فرد نیز خواهد بود و بازده فرد در مطالعه دروس افزایش خواهد داشت .در ادامه چند استراتژی برای یادگیری بهتر و مفید تر را خواهیم گفت و برای هر کدام توضیحات مختصری نیز ارائه خواهیم کرد.

1* پا‌های خود را هر چند دقیقه حرکت دهید

وقتی که نشسته اید و در حال درس خواندن هستید بهتر است که هر چند وقت یکبار پای خود را تکان داده و برای چند ثانیه این‌کار را تکرار کنید. نشستن طولانی مدت بدون انجام دادن فعالیت بدنی خاص، موجب کندی گردش خون خواهد شد که با تکان دادن پای خود این جریان خون را سرعت می‌دهید که افزایش جریان خون در بدن یادگیری و تمرکز فرد را نیز افزایش خواهد داد .

2* صبحانه را کامل بخورید

برای تفکر، مطالعه و یادگیری مفید نیاز است انرژی مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید. مهمترین وعده غذایی در طول روز، صبحانه می‌باشد که حتما باید آن را کامل میل کنید تا در طول روز و ساعات مهم یادگیری‌تان مواد معدنی و مفید که ذهن و بدن شما به آن احتیاج خواهند داشت تأمین گردد و دچار کاهش یادگیری نشوید .

3* ناهار را سبک بخورید

ناهار را سعی کنید تا جای ممکن سبک و مقوی انتخاب کنید، زیرا غذاهای چرب و سنگین نوعی خواب آلودگی و خستگی را در فرد ایجاد خواهند کرد که همین امر یادگیری و بازده مطالعاتی فرد را در ساعات پس از خوردن ناهار به شدت کاهش می‌دهد و فرد از برنامه خود عقب خواهد افتاد .

4* اضطراب نداشته باشید

داشتن اضطراب و افسردگی بسیار بر یادگیری فرد تاثیر منفی خواهد گذاشت، موجب می‌شود قدرت تحلیل شما کاهش یابد و ذهن‌تان به سمتی دیگر برود .پس سعی کنید قبل از مطالعه هرگونه اضطرابی را از خود دور کنید و به جنبه‌های مثبت موجود فکر کنید .

5* استراحت مفید را از دست ندهید

یاد بگیرید که بین مطالعات خود استراحت کنید تا میزان یادگیری شما در آن موضوع افزایش یابد . وقتی خسته می‌شوید مطالعه‌ی شما بازدهی نخواهد داشت و عملا در حال انجام کاری بیهوده هستید .پس برای اینکه بازده یادگیری شما بالاتر رود بهتر است هر ۴۵ دقیقه مطالعه حدود ۱۰ دقیقه به خود استراحت دهید تا ذهن دوباره آماده فراگیری مطالب جدید باشد .

 

6* تند خوانی را از همین امروز شروع کنید

شاید برای شما هم عجیب باشد که چرا می‌گوییم تندخوانی برای یادگیری بهتر مفید است .به عقیده خیلی از افراد تند خوانی تنها موجب از قلم افتادن مطالب می‌شود در صورتی که اینگونه نیست و با تند خوانی در واقع مطالب بیهوده را حذف کرده و مطالب اصلی را در ذهن خود جای می‌دهیم که بسیار مفید می‌باشد. البته بگوییم که اجرای تند خوانی برای یک مطلب تخصصی و نیز مطلبی که برای بار اول خوانده می‌شود اصلا مناسب نیست و باید به همان سبک کند خوانی این دو مورد را مطالعه کرد .در واقع تند خوانی بیشتر برای مرور ها توصیه خواهد شد .

7* علامت گذاری کنید

برای حفظ کردن و بخاطر سپردن مطالب، ترفندها و تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که یکی از آن ها علامت گذاری است. علامت‌ها و شکل‌هایی که شما را یاد موضوعی خواهند انداخت بهترین کمک برای حفظ کردن موارد دشوار و یادگیری آنها است .

8* پیاده‌روی را فراموش نکنید

شاید خیلی از افراد با استفاده از این تکنیک بتوانند راندمان مطالعه خود را افزایش دهند و نتیجه هم بگیرند .پیاده روی در حین مطالعه علاوه بر اینکه گردش خون را افزایش می‌دهد موجب می‌شود تمرکز فرد بیشتر شده و ذهن را فعال‌تر می‌کند .همچنین برای یادگیری بهتر می‌توانید یک موسیقی را پخش کرده و با آن مطالعه کنید "فقط در درس‌های عمومی این کار را انجام دهید" .اینکار موجب خواهد شد که ذهن شما مطالب را بر روی ریتم موسیقی ثبت کند و میزان یادگیری و اثر بخشی آن در ذهن بیشتر خواهد شد .انتظار می‌رود با رعایت این نکات، مطالعه‌هایی مفیدتر و با یادگیری بیشتر داشته باشید و با انگیزه به راه خود و هدف نهایی خود نزیک شوید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search