نحوه مقابله با کسل شدن و خستگی در طول روز

 با رسیدن به فصل بهار، تغییرات آب و هوایی باعث می‌شود این فصل تأثیر مستقیمی بر سبک زندگی و ساعات خواب و بیداری انسان‌ها داشته باشد. احساس کسل بودن و خواب آلودگی در طول روز مشکلی است که خیلی از دانش‌آموزان کنکوری در این فصل از آن شکایت می‌کنند و این اتفاق را یکی از عوامل اصلی عدم پیشرفت تحصیلی و اُفت خود می‌دانند. 

همه‌ی ما از نقش مهم عنصرO2 در زندگی خبر داریم و می‌دانیم که درصدی از انرژی لازم برای سوخت و ساز سلول‌های بدن نیز از طریق اکسیژن درون خون به سلول‌ها خواهد رسید و وجود اکسیژن بسیار حیاتی و مهم است .

O2 یکی از مهمترین عوامل در پویایی و شادابی بدن انسان می‌باشد و هر چقدر که اعضای بدن و مغز اکسیژن کمتری دریافت کنند کسالت و بی حوصلگی بیشتری در انتظار فرد خواهد بود .

هرچه به بحث‌های تخصصی نزدیک می‌شویم دانش‌آموزان رشته تجربی راحت‌تر می‌توانند درک کنند که ما به چه مسائلی اشاره می‌کنیم

پیروات سه کربی در بدن در نبود اکسیژن کافی به یون اسید لاکتیک تبدیل خواهد شد و در حقیقت اسید لاکتیک یکی از عوامل اصلی و نقش مهم خستگی در بدن انسان است و در صورت بالا بودن میزان اسید لاکتیک در بدن برای دفع آن، انسان احساس خواب آلودگی و بی‌حوصلگی خواهد داشت . برای خنثی شدن اسید لاکتیک نیاز به اکسیژن داریم و در اینجا به دستور مغز برای کاهش فعالیت‌های بدنی و یا ذهنی در بدن حس خواب آلودگی ایجاد خواهد شد تا شما بخوابید و اکسیژن لازم برای خنثی سازی اسید لاکتیک در بدن به وجود آید همچنین در صورت زیاد بودن گردش خون نیز حس خواب آلودگی رخ خواهد داد .

زیرا افزایش گردش خون به معنی کارکرد بالاتر قلب می‌باشد و این کار انرژی را به سمت خود جذب خواهد کرد که فرد احساس کمبود انرژی و خواب آلودگی خواهد کرد . پس گردش خون زیاد در بدن نیز مانند کمبود آن احساس خواب آلودگی ایجاد خواهد کرد . پس توصیه می‌کنیم در محیط‌هایی به مطالعه بپردازید که خلوت‌تر است و اکسیژن زیاد و به مقدار مناسب در آن فضا وجود داشته باشد که بدن احساس خستگی نکند تا بتوانید مطالعه ی خود و مفیدی داشته باشید .

در واقع یکی از مهمترین عوامل خواب آلودگی در میانه روز کمبود و کاهش اکسیژن فضا است، این امر بدن را به حالت خواب خواهد برد و اگر فرد بخوابد از فعالیت‌های روزانه مانند مطالعه فاصله خواهد گرفت که برای داوطلب کنکور این یعنی از دست رفتن زمان مطالعه و به موجب آن استرس‌های ناشی از عدم مطالعه و … اما علاوه بر این کسالت‌های روزانه نوع دیگری از کسالت و خواب آلودگی در میان مردم رایج است که به آن کسالت بهاری خواهند گفت، که بیشتر در فصل بهار رخ خواهد داد و مشکل اصلی داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان همین نوع از کسالت است .فصل بهار، فصل امتحانات است و این کسالت دانش‌آموزان را با مشکلات بسیاری روبرو خواهد کرد .

چرا در فصل بهار ما بیشتر دُچار خواب‌آلودگی می‌شویم؟! 

در فصل سرما مانند زمستان رگ‌های بدن جمع شده و تنگ خواهند شد تا بدن گرمای زیادی از دست ندهد و این امر گردش خون را کم خواهد کرد که سبب میشود خون بیشتری به مغز و اندام‌های عصبی فرد برسد که خواب آلودگی را کاهش خواهد داد . اما تغییر دما در فصل بهار بعد از زمستان موجب خواهد شد که رگ‌ها به حالت عادی خود برگشته و میزان گردش خون افزایش یابد که همین امر بیشتر O2 مورد نیاز را برای قلب خواهد فرستاد و فرد دچار احساس خواب آلودگی خواهد شد و تا زمانی که بدن به شرایط عادت کند همین احساس در فرد وجود خواهد داشت .افزایش سوخت و ساز بدن در فصل بهار موجب می‌شود که مغز زمان نسبتاً زیادتری را برای تطبیق شرایط جدید لازم داشته باشد و دلیل اینکه در فصل بهار افراد کسالت‌هایی خواهند داشت همین موضوع است که معمولا تا خرداد ماه ادامه دار خواهد بود . برای اینکه در فصل بهار کمتر دچار خواب آلودگی شوید توصیه می‌کنیم که از مواد معدنی و ویتامین دار بیشتر استفاده کنید تا سوخت و ساز بدن شما این مواد را به سیستم بدن تزریق کند و موجب خون رسانی بیشتر به مغز و اندام‌های عصبی شود . اما علاوه بر این، کسالت‌هایی که گفته شد نوعی دیگر از کسالت وجود دارد که مربوط به اضطراب و استرس می‌شود که این مورد برای داوطلبان کنکور بیشتر مشاهده میشود . وقتی شما اضطراب دارید و تحت استرس یا هیجان هستید هورمون آدرنالین ترشح خواهد شد که این هورمون سوخت و ساز بدن را افزایش داده و خون کمتری به مغز خواهد رسید . بهتر است که در این موارد آرامش خودتان را حفظ کنید و سریع از استرس و اضطراب دور شوید تا دوباره به حالت عادی سوخت وساز بدن برگردید .

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search