کنترل حافظه

"عملکرد حافظه" با "اعتماد به نفس" ارتباط مستقیم دارد

در دنیای امروز ما اعتماد به نفس می‌تواند نقش بسزایی در زندگی افراد داشته باشد، داشتن این روحیه در تعاملات روزانه، مسائل شخصی، رابطه‌های کاری و... می‌تواند زندگی‌ انسان را دچار تغییر و تحولات مثبت کند، معمولاً انسان‌هایی که اعتماد به نفس پایین تری دارند در رسیدن به اهداف خود به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند در رابطه‌ها و تعاملات زندگی خود موفق عمل کنند.

دلیل نداشتن اعتماد به نفس چیست؟

عدم اعتماد به نفس در واقع عدم اعتماد و اطمینان به اطلاعاتی است که در زندگی شخصی از آنها استفاده می‌کنیم. در واقع هر چه اعتماد ما به دانسته‌ها و اطلاعات خودمان بیشتر و بالاتر باشد اعتماد به نفس ما نیز بالاتر خواهد رفت .

در کنکور نیز همین گونه است، داشتن اعتماد به نفس در کنکور به معنی اعتماد به دانش خود و آموخته‌هایی است که تا روز کنکور فرا گرفته‌ایم و عدم اعتماد به نفس نشان دهنده آن است که به خودمان و چیزی که مطالعه کرده‌ایم اعتمادی نداریم . میتوان گفت که عدم آگاهی به کاری که انجام می‌دهیم موجب خواهد شد که درک درستی نداشته باشیم و اعتماد به نفس ما کاهش خواهد یافت پس اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس داشتن آگاهی کامل نسبت به کار‌هایی است که آنها را انجام می‌دهیم . برای داشتن آگاهی از کاری که انجام می‌دهیم باید عواملی که موجب ناآگاهی می‌شود را شناسایی کرد و آنها را از برنامه‌ی خود جدا کنید تا دیگر دچار اشتباه نشوید، به عنوان مثال در جلسه آزمون نشسته‌اید و با اعتماد به نفس کم و پایینی که دارید قادر به پاسخگویی سوالات نیستید و از جواب‌های خود اطمینان کافی را ندارید و باید بدانید که چرا از جواب‌های خود اطمینان ندارید و شیوه درس خواندن شما چگونه است .اطمینان نداشتن از منبعی که درس می‌خوانید می‌تواند اعتماد به نفس شما را در پاسخگویی به سوالات کاهش دهد .به طور مثال اگر از جزوه درسی خود درس می‌خوانید و قسمتی را اطمینان ندارید که درست نوشته‌اید یا نه همین کافی است تا اعتماد به نفس شما در پاسخگویی به سوالات کاهش یابد .کاهش اعتماد به نفس ناشی از یک منبع درسی می‌تواند موجب بروز استرس و اضطراب نیز شود که این استرس به وجود آمده عملکرد ذهن شما و حافظه شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و می‌توان گفت اعتماد به نفس به این صورت موجب تاثیر در عملکرد افراد خواهد شد . در حوزه داشتن اعتماد به نفس ناشی از مطالعه یک منبع قوی مطالب بسیاری وجود دارد، در واقع زمانی که شما یک منبع معتبر و قوی را برای درس خواندن انتخاب می‌کنید و طبق آن منبع مطالعه خود را آغاز می‌کنید، این باور را در خود شکل داده اید که چیزی که در دست شماست منبعی کامل است و با مطالعه آن می‌توانید از پسِ سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد بر‌آیید و همین امر و تفکر اعتماد به نفس شما را در رویارویی با سوالات افزایش خواهد داد و در صورتی که اعتماد به نفس شما افزایش یابد به راحتی می‌توانید مطالب خوانده شده را بازیابی کرده و از حافظه ی خود بهترین عملکرد را بگیرید .

 

 

اگر بتوانید منطقی و با استدلال دلایل کاهش اعتماد به نفس را در خودتان بازیابی کنید قدم بزرگی در راه پیشرفت برای بهتر شدن برداشته‌اید. در واقع خیلی از مشکلاتی که افراد در جامعه پیدا خواهند کرد ناشی از همین اعتماد به نفس پایین و عدم توجه به آن می‌باشد در صورتی که افراد باید عوامل کاهش اعتماد به نفس را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها کوشا باشند .

هر چه ذهن ما با منطق عمل کند و استدلال بیشتری داشته باشد، اعتماد به نفس ما تداوم بیشتری نیز خواهد داشت زیرا می‌توانیم عوامل را شناسایی کرده و با راهکار‌های مناسب در جهت بهتر شدن بکوشیم . حافظه‌ی هر انسان می‌تواند حواس پنج‌گانه را به خوبی ثبت کند و در ذهن نگهداری کند .به طور مثال خاطره‌ای مانند سوختگی و یا بریدن دست، بیشتر در ذهن فرد خواهد ماند تا یک عکس در کتاب فیزیک و دلیل آن نیز این است که فرد مورد اول را با حواس خود حس کرده است و در حافظه و ذهن خود جای داده است اما یک عکس شاید ماندگاری بالایی در ذهن فرد نداشته باشد . اعتماد به نفس در انجام کار‌ها موجب تقویت حافظه خواهد شد و زمانی که شما اعتماد به نفس انجام کاری را دارید آن را انجام خواهید داد و با حواس خود آنها را ثبت می‌کنید اما اگر اعتماد به نفس شما پایین باشد و میلی بر انجام آن کار نداشته باشید می‌توانیم بگوییم که ذهن شما نیز تمایلی برای ثبت موضوعات مربوط به آن چیز نشان نخواهد داد .پس داشتن اعتماد به نفس و دست به کار شدن از جمله عواملی است که شما را می‌تواند در جهت بهبود حافظه ی خود یاری کند .

به طور مثال زمانی که شما اعتماد به نفس دارید و می‌خواهید درسی مانند فیزیک را مطالعه کنید، قطعاً در این درس به سوالاتی برخواهید خورد که نیازمند تفکر و دست به قلم شدن است . اینجاست که باید آن سوال را با حواس خود حس کنید و در واقع غرق سوال شوید تا نکات و ترفند‌هایی که در سوال وجود دارد، ملکه ذهن شما شود و در حافظه شما ثبت شود . در واقع برای انجام هر کاری زمانی که خودتان آن را تجربه خواهید کرد ماندگاری بالاتری نسبت به زمانی دارد که آن را فقط دیده و یا شنیده باشید. پس در انجام کارهایتان اعتماد به نفس داشته باشید و از انجام کارهایی که دارید ترس نداشته باشید .بدانید که ترس از انجام کارها در نهایت به کاهش اعتماد به نفس منجر خواهد شد و زمانی که این حس در شما ایجاد شود حوصله انجام کاری را نخواهید داشت و از برنامه های خود عقب خواهید افتاد . پس سعی کنید در همه حال برای انجام فعالیت‌ها و برنامه‌هایتان اعتماد به نفس و انرژی داشته باشید .

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search