سرنوشت کنکور98

 

اخبار جدید و تغییرات کنکور 98

در این مقاله سعی می‌کنیم توضیحاتی در خصوص تغییرات کلی کنکور سراسری سال 98 و نحوه اعمال آن در اختیار شما قرار دهیم.

کنکور سراسری با توجه به دربرگیری قشر تأثیرگذاری از جامعه، از جمله آزمون های بزرگی است که به طور سالانه در کشور ما داوطلبین و متقاضیان بسیاری را برای ورود به دانشگاه مورد آزمون و سنجش قرار می‌دهد؛ بنابراین با ایجاد کوچکترین تغییرات در این آزمون، پرسش‌ و سوالات بسیار زیادی برای شرکت‌کنندگان، داوطلبان، دانش‌آموزان، مشاوران تحصیلی و دبیران مدارس ایجاد خواهد کرد. منابعی که سازمان سنجش برای کنکور سراسری ادوار گذشته معرفی می‌کرد، کتاب‌های درسی 4 سال آخر دبیرستان یعنی سال اول، دوم، سوم و چهارم (پیش دانشگاهی) بود. همانطور که حتماً تا به امروز متوجه شده‌اید با تغییر کتب درسی در دوره دبیرستان و تغییر سیستم آموزشی کشورمان در سال‌های اخیر، کنکور 98 را می‌توان همان سال مهم و خاص برای وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان سنجش در نظر گرفت که به نقل از اعضای اصلی آموزشی کشور،کنکور امسال دقیقاً همان نقطه عطفی است که با اعمال تغییرات کلی در نظام آموزشی، کتاب های درسی و در نتیجه در منابع کنکور، برگزار خواهد شد؛ تغییر نام پایه‌های درسی به پایه دهم، یازدهم و دوازدهم یکی دیگر از تغییرات اساسی نظام آموزشی کشورمان است.

تغییراتی که در بالا به آن اشاره شد باعث شکل گیری سوالات متعددی برای دانش‌آموزان و داوطلبین کنکوری امسال شده است، این دسته از دانش‌آموزان و یا حتی داوطلبین ادوار گذشته کنکوری به این می‌اندیشند که در صورت عدم نتیجه گیری دلخواه و مناسب در کنکور97برای جبران این نتیجه چگونه می‌توانند یکسال دیگر وقت بگذارند و به عبارت دیگر پشت کنکور بمانند، در صورتیکه در کنکور 98 با تغییرات گسترده‌ای مواجه شده‌ایم

 

سرنوشت کنکور 98 چی میشه

همانطور که مطلع هستید منابع سوالات کنکور سراسری در ادوار گذشته کتاب‌های درسی 4 سال آخر دوره دبیرستان بود، با ایجاد تغییرات گسترده نظام آموزشی کشور در سال‌های اخیر و تغییر مقاطع تحصیلی به صورت ابتدایی دوره اول(اول_دوم_سوم)، ابتدایی دوره دوم(چهارم_پنجم_ششم)، دبیرستان یا متوسطه دوره اول (هفتم_هشتم_نهم) و دبیرستان یا متوسطه دوره دوم (دهم_یازدهم_دوازدهم) دسته‌بندی شده‌اند و کتب درسی نیز دست‌خوش تغییرات گسترده‌ای شده‌اند .

شایان ذکر است تمام تغییراتی که در کتاب‌های درسی اتفاق افتاده است، شامل مفهوم و اصل محتوا نمی‌شود؛ شما با مقایسه کتاب‌های سال دوم و سوم دبیرستان با کتاب‌های متوسطه دوره دوم ( دهم و یازدهم ) متوجه خواهید شد که چارچوب و مفهوم اصلی یکسان بوده و تغییرات در موارد جزئی رخ داده است، به طوریکه دانش‌ آموزان و داوطلبانی که کتاب‌های سال دوم و سوم دبیرستان را خوانده‌اند به راحتی با مطالعه کتاب‌های سال دهم و یازدهم، به تسلط لازم خواهند رسید و متوجه تغییرات جزئی آن خواهند شد.

چگونگی برگزاری کنکور سراسری 98

نباید فراموش کنیم که این کنکور سراسری که قرار است در سال 98 برگزار شود در واقع اولین کنکوری می باشد که پس از ایجاد تغییرات در مبنای کتاب‌های درسی جدید برگزار می‌شود و این مسئله برای دانش‌آموزان سابقی که با کتاب‌های نظام قبلی فارغ التحصیل شده‌اند و حال داوطلب شرکت در کنکور 98 هستند باعث سردرگمی می‌شود که آیا سوالات کنکور 98 بر مبنای کتاب‌های نظام جدید بوده و می بایست مجدداً کتاب‌های نظام جدید را تهیه و مطالعه نمایند یا می‌توانند با مطالعه کتاب‌های قبلی در کنکور سراسری98 شرکت کنند.

با مطالعه تاریخچه کنکور در کشور متوجه می‌شویم که در اوایل دهه 80 نیز چنین تغییری در نظام آموزشی بوجود آمد و کتاب‌های درسی دچار دگرگونی شدند و کنکور 81 نیز مانند کنکور 98 اولین کنکوری بود که براساس تغییرات بوجود آمده برگزار می‌شد . در آن سال سازمان سنجش و آموزش کشور برای برقراری عدالت آموزشی برای متقاضیانی که با نظام آموزشی قبلی فارغ التحصیل شده بودند این امکان فراهم شد که در کنکور با سوالاتی که از کتاب‌های خودشان طرح شده بود شرکت کنند یعنی برگزاری یک آزمون ولی با دو سری سوال مختلف. به این شکل متقاضیان نظام آموزشی قدیم این فرصت را تا دو الی سه کنکور بعدی داشتند تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری امتحان کنند و این روند تا سال 83 تکرار شد. حال با تعمیم این اتفاق به کنکور سراسری 98 می‌توان پیش‌بینی کرد که در کنکور 98 نیز برای متقاضیان نظام جدید و نظام قدیم دو دسته سوال مطرح خواهد شد و تمامی داوطلبان در یک آزمون همزمان شرکت می‌کنند با این تفاوت که سوالات مطرح شده از بخش‌های مشابه در دو نظام آموزشی یکسان بوده و فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید در قسمت‌های غیرمشابه سوالات مجزایی خواهند داشت

طبق گمانه زنی‌های فعلی و تجربه‌ای که از کنکور سراسری به دست آورده‌ایم، همانطور که گفته شده در قسمت‌های مشابه دو نظام آموزشی سوالات یکسان و در قسمت‌های غیر مشابه سوالات مجزایی طرح خواهد شد. رئیس مرکز سنجش و وزیر آموزش و پرورش به طور قطعی اعلام کردند: در سال 1398 دو کنکور سراسری برگزار می‌شود، یکی از این کنکورها برای داوطلبان گذشته یا به عبارتی پشت کنکوری‌ها است که به "نظام قدیم" قلمداد می‌شود و دیگری مخصوص دانش آموزان فعلی است که "نظام جدید" می‌نامیم و گفتنی است که همه متقاضیان دقت کنند این طرح فقط در سال 98 اجرایی می‌شود .

برنامه ریزی کنکور 98

چگونه برای کنکور 98 برنامه ریزی کنیم؟

تقریباً تمام دانش‌آموزان و داوطلبین کنکوری با این دسته از بهانه ها و سوالات که در بالا به آن اشاره کردیم "حداقل یکبار" برای مقابله با شروعِ درس خواندن در طول دوره تحصیلی خود مواجه شده اند؛ اما دانش آموزان و همراهان عزیز، مهم ترین و بهترین دلیل برای شروع یک فعالیت انتخاب یک هدف جامع و قابل دسترس است، به عنوان مثال هنگامی که شما تشنه هستید هدف شما رفع تشنگی‌تان است، برای این هدف احساس نیاز می‌کنید و برای برطرف شدن آن اقدام به نوشیدن آب می‌کنید، پس اولین قدم "انتخاب هدف" و دومین قدم "عزم راسخ" شما برای گام برداشتن در راه آن هدف است. باید هدف آنقدر جامع، کامل و درست انتخاب شده باشد که برای رسیدن به آن اشتیاق سوزان یا عطش داشته باشید.

پاسخ تشریحی سوالات کنکور 97

پاسخ تشریحی سوالات کنکور 97

ما در موسسه کنکور آسان است (انتشارات گیلنا) با مدیریت ااستاد حسین احمدی ضمن عرض خسته نباشید به تمام دانش آموزان و داوطلبین کنکور 97 ، آرزو می‌کنیم با پشت سر گذاشتن این آزمون بزرگ کشوری، تابستانی جذاب در پیش داشته باشید ودر اواسط مرداد ماه بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور خبری خوش انتظارتان را بکشد...

امروز قصد داریم با گذشت ساعاتی از کنکور سراسری سال 97، پاسخ‌نامه این آزمون بزرگ کشوری را در تمام گروه های آموزشی، با کامل ترین پاسخ نامه تشریحی قرار دهیم تا ضمن بررسی این پاسخ نامه، خودتان زودتر از هر شخص دیگری شرایط کنکور امسال خودتان را بررسی و متوجه حدود تخمینی رتبه خود شوید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به حسین احمدیمی باشد.
طراحی و پیاده سازیماهان تکنولوژی

popup-far

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

Invalid Input

Search